Nem túlzunk, ha a 80-as évektől (az idegenlégiósok újbóli beeresztésétől) a 90-es évek első feléig tartó időszakról, mint az olasz klubfoci fénykoráról beszélünk: döbbenetes, mai szemmel felfoghatatlan sikerszéria, korszakos, történelmi tetteket végrehajtó csapatok. A mi szívünknek nem kérdés, hogy melyik együttes volt ennek a másfél évtizednek a legjobbja (Platini Juventusát tartjuk annak), de aki a Sacchi keze nyomán felépített, aztán Capello irányította Milant tartja erősebbnek, valószínűleg az sem téved – sőt. A héttüdejű Conte által meghajtott, de a világ akkori legjobbjának, Baggiónak a fényében tündöklő Juventus hőstettet hajtott végre 1993. április 17-én.
Az 1992-93-as szezonban a Milant sokáig ölelte körül a legyőzhetetlenség mítosza: ez a mítosz talán halványult azzal, hogy a Parma véget vetett az 58 meccse tartó veretlenségnek, de megszűnni nem szűnt meg. A Juventus is csak óvatos reményekkel várta a milánói fellépését 1993. április 17-én: a csapat botladozott a bajnokságban, 13 pontos hátrányban volt a Milanhoz képest, Capellóék pedig 7 ponttal előzték a második helyezett Intert – ez a kétpontos rendszerben nagyon masszív előnynek számított.
Hogy mennyire más állapotok voltak akkoriban, azt az is jelzi, hogy a Milan abban az idényben 73034 bérletessel rendelkezett, így csak 7 ezer jegyet lehetett értékesíteni a meccsre. Az már ekkor biztos volt, hogy a Milan bejutott a BL-döntőbe, hiszen a csoportjában behozhatatlan előnnyel vezetett, a Juventus viszont egy nehéz, párizsi visszavágó előtt állt az UEFA Kupa elődöntőjében, miután Torinóban 2-1-re legyőzte a PSG-t. A közvélemény emiatt biztosra vette, hogy Trapattoniék számára nem olyan fontos ez a milánói meccs. „A Milan biztosan teljes fordulaton pörög majd, nekik van a világon a legjobb csapatuk. Rajtunk nincs teher, nekünk nincs vesztenivalónk. Viszont ha jó eredményt érnénk el, az megalapozhatná a párizsi meccsünket is” – mondta Möller.
A csapatok így álltak fel:
Milan: Rossi – Nava, Costacurta, Baresi, Maldini – Albertini, Gullit, Rijkaard, Lentini – Simone, Szavicsevics.
Juventus: Rampulla – Torricelli, Kohler, J. Cesar, Carrera – Conte, Marocchi, D. Baggio, Möller – R. Baggio, Vialli.
A meccs előtt mindenkit meglepett, amikor meglátták a játékoskijáróban Angelo Peruzzit a cserék között: a Juve első számú kapusa ugyanis megsérült, ezért Rampullát nevezte a kezdőbe Trapattoni, de a csere, (az egyébként primaverás) Luca Trombini a bemelegítésnél meghúzódott, így nem tudta vállalni azt, hogy leüljön a kispadra. Ezért szóltak a már lelátón lévő Peruzzinak, hogy jöjjön, mert szükség lesz rá. Benevezték hát.
A meccs úgy kezdődött, ahogy az sokan várták: a Milan kezdeményezett, és nagyon hamar, a 6. percben megszerezte a vezetést Simone góljával. Aztán negyed óra múlva már a Juventusnál volt az előny: Baggio csodálatos ütemű passzát Möller értékesítette, majd az egy évvel ezt megelőzően még egy asztalosműhelyben gyaluló Torricelli beadására szintén Möller érkezett jól.
De ezzel még nem volt vége: jött az a pillanat, amely a Juventus történelmének egyik legszebb gólját szülte meg. Möller szerzett labdát, indította a félpályánál lévő Baggiót, aki egy fantasztikus, szinte felfoghatatlan átlépős csellel szabad utat nyitott magának, elfektette a kirontó Rossit, majd a visszafutó Nava mellett belőtte a Juventus harmadik gólját, ezzel beállítva a 3-1-es végeredményt.
A meccs legjobbja Möller és Roberto Baggio lett, utánuk pedig Conte következett, akit így jellemeztek: „A haját ugyan lassan elveszíti, de a Juventust meghódítja. Héttüdejű.”
Nyilatkozatok:
Andreas Möller: „Az elmúlt hetekben sok minden megváltozott nálunk: más szisztémában játszunk, de a csapat hangulata is más lett. Győzelemre vagyunk hangolva, szeretnénk bejutni a kupadöntőbe, mert ezzel tartozunk a szurkolóinknak – ha már így elszúrtuk a bajnokságot.”
Giovanni Trapattoni: „Möller és Baggio teljesítménye a velük együtt született tehetség eredménye. Ehhez nekem semmi közöm.”
Roberto Baggio: „Aki nyitott szemmel jár, az észrevehette már, hogy mindig a 100 százalékra törekszem. Ha jól játszom, és ezt megjegyzem, akkor nagyképűnek állítanak be, ha rosszul focizom, akkor pedig keresztre feszítenek. Elhihetik, hogy nem könnyű állandóan jól focizni. A mai győzelmünkkel egyébként nem változott semmi, a Milan még mindig a legerősebb csapat, nekünk viszont talán segít majd ez a siker a kupában.”
Fabio Capello: „Kielemezzük majd a mai kudarc okát, de a részletek nem tartoznak az újságírókra. Szerencsénk sem volt, hiszen az egyenlítő góljuk előtt a játékvezetőről pattant oda hozzájuk a labda.”
A Juventus végül megnyerte a posztban már említett, nagyon fontos párizsi mérkőzést (1-0), és bejutott a döntőbe: arról pedig itt már – a kerek évforduló kapcsán – megemlékeztünk.
Az összefoglaló: